Zwolennicy elastycznego czasu pracy wskazują przede wszystkim na potrzebę większej efektywności wykonywanych zadań. Pracownicy decydują, jak zorganizować swój dzień i dostosować się do bieżących zadań.

Są mniej zestresowani, ponieważ mogą zorganizować swoją pracę w razie potrzeby, aby wszyscy byli na czas. Ma to bezpośredni wpływ na pracę wszystkich osób w firmie – dostarczanie produktów i usług na czas jest kluczowe nie tylko dla kondycji finansowej firmy, ale także dla utrzymania płynności pracy. Ludzie zazwyczaj nie są całkowicie niezależni w swojej pracy – zazwyczaj odpowiadają za konkretną część produktu lub usługi, co sprawia, że inni pracownicy są od nich zależni pod względem dostawy na czas.

W elastycznym modelu łatwiej jest również utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym, ponieważ pracownicy mogą w razie potrzeby prowadzić prywatne zlecenia, co ma kluczowe znaczenie, na przykład podczas wizyty w biurach, w których godziny pracy pokrywają się ze zwykłymi godzinami pracy w wielu firmach. Nie muszą na to czasu poświęcać, ponieważ mogą zrównoważyć swoje życie prywatne i zawodowe. Ma to również pozytywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Podsumowując, korzyści płynące z elastycznych godzin pracy są następujące

  • poprawa wydajności pracowników,
  • lepsze przestrzeganie terminów,
  • sprawniejsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa,
  • szczęśliwsi i zdrowsi pracownicy.